Както всяка година преди Великден, така и тази, започнах с пробите на козунаци. Много ми се искаше този път да направя козунак с квас за да видя какво ще се получи.

Резултатът до момента е 3 от 3 успешни опита по отношение на влажност, форма и конци. Трите опита се дължат на капризите на половинката по отношение на сладостта и за това нагаждах вкусово със стевия. Та тази година, козунакът ни за Великден определено ще е с квас.

Предупреждавам, че направата на това изкушение отнема време, но пък това време преминава във втасванe, а вие може да си вършите туй-онуй 🙂 Резултатът наистина си заслужава!

Необходими продукти:

за козунак с квас с диаметър 20-22 см

За първоначалното тесто:

150 г бяло брашно, пресято

150 мл топло мляко

200 г активен квас

За тестото:

2 яйца, на стайна температура

50 г краве масло, разтопено и охладено

50 мл олио + допълнително за омесването и оформянето

150 г захар

20-25 капки течна стевия (по препоръка, използвах стевия на Santiveri)

1 с.л. ванилов екстракт

1 с.л. ром

фино настърганата кора на 1/2 лимон

фино настърганата кора на 1/2 портокал

350 – 400 г бяло брашно, пресято

25 г стафиди (по желание)

За поръсване:

1 жълтък, разбит с 1 с.л. вода

филирани или нарязани бадеми

захар на кристали

Козунак с квасНачин на приготвяне:

В купа смесете продуктите за първоначалното тесто – брашно, прясно мляко, квас. Разбъркайте добре, покрийте с домакинско фолио и оставете за час на стайна температура. Тестото трябва да удвои обема си.

Към втасалото първоначално тесто добавете яйцата, маслото, олиото, захарта, стевията, ваниловия екстракт, рома, лимоновата и портокалова кора. Разбъркайте до пълното смесване на съставките. Започнете да добавяте брашно и замесете гладко и еластично тесто (с брашната, които аз използвам ми отива около 350 г). Тук трябва да спомена, че не меся с ръце, а бъркам с шпатула.

Намажете ръце с олио и разтеглете тестото 3-4 пъти настрани, а после оформете на топка като прегъвате от краищата към центъра.

Покрийте купата отново с фолио и оставете за 30-45 минути.

Процедурата с разпъването се повтаря 3 пъти през 30-45 минути, а на третия път добавете и стафидите, в случай, че ползавате.

Покрийте отново тестото и оставете за студено втасване (ретардация), за нощ (може и повече) в хладилник. По този начин тестото не само втасва, но и става чудесно за оформяне.

Когато сте готови с ретардацията, извадете тестото, разделете на 3 или 4 равни части и с намазнени ръце оформете фитили. Сплетете на тройна или четворна плитка. Оформете венец и прехвърлете в предварително покрита с хартия за печене и намазана с масло форма (аз използвам форма за тортени блатове с диаметър 20 и 22 см)

Поставете формата в найлонов прлик и оставете за повторно втасване до удвояване на обема (при мен това се случва за 3 часа на стайна температура или за 1 час във фурната на функция втасване, което е 40С на долен реотан)

Когато имате надигнал се, пухкав козунак, намажете обилно с жълтъка и поръсете с бадеми и захар.

На дъното на фурната поставете подходящ съд, пълен с вода. Поставете козунака в незагрята фурна, на най-долното ниво и включете на 170С, на долен реотан с вентилатор. Печете около 40 мин или до готовност, като проверявате с клечка.

Охладете козунака, поне за час преди консумация.


А ако публикацията ви е харесала, споделете в социалните мрежи и не забравяйте да се абонирайте за новите статии в блога тук или следете страничката във Facebook.

Facebook Comments