Ами, да! Правилно сте прочели Буда купичка с пиле.

Идеята,  всъщност, ми по{дс}каза малката, която вече явно не е толкова малка, щом се интересува от кулинария и се е абонирала за всевъзможен кулинарен feed във Facebook.  Лежейки си пред телевизора една вечер ми показа някакво видео на Delish и заяви “Мамо, трябва да направиш това!”. В имератив!!!

Еййй, не забрави това дете и не се спря нито поради настоящия ремонт в кухнята, нито поради липса на даден продукт, нито поради каквато и да било друга причина. Трябва и точка!

Ама, че има майстор, който трябваше да прескачам с ловкостта на газела докато си лепи плочки, к´во толкоз. Нямало маса в кухнята – е, и?!. Размразила съм била грешното месо – ще се чака, само и само да е Буда купичка с пиле, ъъъ не с дивеч, нали :D.

Овне, какво да се прави и ярко доказателство, че “If there’s a wish, there’s a way!”.

Обаче, да се върна на Buddha Bowl, която така или иначе ме заинтригува.

Първо към името, което ме изкефи на макс. Купичка, състояща се от няколко компонента, която е толкова пълна, че наподобява коремчето на Буда. Яко! 🙂

Малкото ми проучване в мрежата, показа, че тези симпатични купички най-често са съставени от 5 компонента:

  1. Въглехидрати, като основа. Картофи, ориз, киноа, амарант, кус кус и т.н. – изборът е ваш.

  2. Протеини. Боб, леща, грах, а в моя случай – пилешко месо.

  3. Витимини. Зеленчуци. Сурови или готвени – спанак, кейл, моркови, гъби, тиквички и т.н., и т.н. Отново има избор 🙂

  4. Разни екстри – от сорта на семена, ядки, сушени плодове или зеленчуци. Изборът е голям и изцяло си зависи от вкуса.

  5. Дресинг – отново широк спектър! И отново въпрос на вкус и вариации.

Буда купичка с пиле и фъстъчен сос

От казаното до тук, сами разбирате, че изборът е огромен, а комбинациите – всевъзможни, независимо дали консумирате месо или не и затова преминавам към нашата първа, но не и последна Буда купичка. 🙂

И така. За вечеря, като за 4 човека, аз започнете със зеленчуците.

Загрейте фурната на 200С.

Почистете и нарежете на едро 2-3 моркова. Счукайте 1 скилидка чесън и добавете 2-3 с.л. зехтин. Поставете морковите в тава, леко поръсете с чесновия зехтин и овкусете със сол и черен пипер. Печете за 20-25 мин.

През това време почистете 2-3 шепи спанак, измийте, отцедете, накъсайте грубо и оставете настрани.

Кипнете подсолена вода в голяма тенджера и сварете за няколко минути (3-4, според инструкциите на опаковката) оризови нудели. Дръпнете от котлона, изплакнете под студена вода и оставете настрани.

Загрейте грил тиган на средно – висока температура. Примерно 5 от 6. Овкусете 4 броя пилешко филе (2 пеперуди) със сол, черен пипер и чесън на прах. Поръсете с няколко капки зехтин и печете по 6 минути от всяка страна или до златисто. Дръпнете месото от грила, изчакайте 2-3 минути и нарежете на подходящи хапки.

По време на изпичането на пилето, пригответе фъстъчения дресинг.

В купа смесете 1 с.л. фъстъчено масло, 1 ч.л. мед, 2-3 с.л. зехтин, сокът на 1/2 лимон, 2-3 с.л. соев сос, черен пипер на вкус и щедра щипка джинджифил на прах. Разбъркайте до хомогенна, гладка смес. Опитайте и ако е необходимо добавете още сол.

Сглобете Буда купичките, като разпределите оризовите нудели. Във всяка купа добавете от месото на хапки, моркови и суровия спанак. Поръсете със сусам, залейте с фъстъчения сос и добавете ситно нарязан кориандър за разкош.

Това е всичко! Изглежда трудоемко, но не е, а вкусът е неповторим и определено мисля по-често да пресъздавам коремчето на Буда в купичка 🙂

А ето я и шефката 😀

Facebook Comments
Print Friendly, PDF & Email